::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
دریل خودکار جهت سوراخکاری فیبر مدار چاپی
ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 5 آذر، 1392 توسط admin88
فني و مهندسيميهمان می نویسد "

طراحی و سوراخکاری بر روی فیبر مدارهای چاپی فعالیتی صنعتی می‌باشد که با پیشرفت روز افزون دنیای رایانه تحولات بسیاری داشته و خواهد داشت. امروزه قطعات صنعتي داراي پيچيدگي هاي هندسي متفاوتي مي باشند كه فقط با استفاده از ماشين ابزارهايي با دقت بالا قابل توليد اند. با پيشرفت چشمگيري كه در صنعت الكترونيك در دهه هفتاد ميلادي به وجود آمد بكارگيري ميني كامپيوتر ها در صنعت ماشينكاري مرسوم گرديد. ماشين ابزارهايي كه به كمك كامپيوتر هدايت مي شدند CNC نام گرفتند

در مجموع ارتباط دنیای نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه و دستگاه جانبی ،  سیستم صنعتی به طراحی و سوراخ‌کاری فیبر مدار‌چاپی می‌پردازد.دستگاه صنعتی از هزینه‌ی انسانی و مالی بالایی برخوردار هستند . با وجود پیشرفت روز افزون صنعت ، هوش مصنوعی بشر هنوز به آن سر حد نرسیده تا نقش انسان در پای دستگاه‌های صنعتی کمرنگ شود..نقش فیبرهای مدار‌ چاپی در تولیدات صنعتی و خانگی بسیار پر رنگ است ؛ به طوری که روزمره ما با بسیاری از این فیبرهای طراحی شده سروکار داریم بدون آنکه در جریان اهمیت تولید و طراحی آن باشیم.

استفاده از تمام  ماشين هاي  CNC   اعم از ماشین های سی ان سی دریل,ماشین های سی ان سی تراش و.....  باعث شده خطر كمتری براي اپراتور در حین کار با دستگاه به وجود آید و میتوان با سرعت بالا و کاهش خطای انسانی به ساخت قطعات پیچیده بپردازیم.

امكان استفاده از ماشين CNC براي عمليات متناوب 20 ساعت كار در شبانه روز میباشد در صورتي كه ماشين هاي سنتي براي كار بيش از 8 ساعت دچار مشكل مي شوند وامكان شبيه سازي و تست نمودن برنامه قبل از اجراي برنامه بر روي ماشين و اطمينان از درستي آن عملی بسیار مهم میباشد.اجزای اصلی ماشینهای CNC:

1- برنامه ماشین

2- واحد کنترل ماشین

3- نرم افزار ماشین

4- موتورها

5- اجزای مکانیکی

6- سیستم اندازه گیری

 

 2-3-1-برنامه ماشین ( واحد ورودی ):

برنامه شامل مجموعه های از اعداد، حروف و نشانه های است که به ماشین می گوید چه عملی را باید انجام دهد . مجموعه این اعداد حروف وعلائم که به صورت کدهای رمزبندی شده می باشند توسط واحد کنترل ماشین ( MCU ) تقسیم می شوند این برنامه علاوه بر اطلاعات مسیر قطعه کار شامل اطلاعات تکنولوژی کیفی ( مقادیر سرعت و پیشروی ) و اطلاعات کمکی ( مثل و خاموش کردن سه نظام ، قطع و وصل جریان سیال خنک کننده ) نیز می باشد .

برنامه می تواند علاوه بر تایپ مستقیم از طریق صفحه کلید دستگاه ( MDI ) از طریق Flash و کامپیوتر به ماشین ارسال شود .

 

2-3-2-واحد کنترل ماشین :

سیستم کنترل   سیستم کنترل در  ماشینهای کنترل عددی عبارت است از سیستمی که می تواند یک یا چند محور را در حین کار کنترل کرده و در موقعیت مکانی  خاص و مورد نظر قرار دهد و از بخشهای موتور٬ درایو ٬ کارتهای الکترونیکی ٬ مانیتور ٬ تابلوی فرمان و سیستم  اندازه گیری شامل سنسورهای اپتیکی (خط کش و انکودر ) تشکیل شده است .

واحد کنترل CNC که بر روی ماشین های ابزار به منظور اتوماسیون استفاده می شود دارای سه سیستم کنترل جهت کنترل واحد ورودی ، واحد پردازشگر و کنترل واحد خروجی می باشد .

اجزای واحد کنترل عبارتند از : نوار خوان ، میکروپروسور ، CPU ، حافظه RAM ، حافظه ROM ، 

PLC ، تقویت کننده تابلوهای کنترل و ....

واحد کنترل ماشین در نوع مدار باز ( open loop ) و مدار بسته ( closed loop ) وجود دارد .

 

 

 

2-3-2-1-واحد کنترل مدار باز open loop:

واحد کنترل مدار باز Open loop در این نوع کنترل ، عملیات کنترل به صورت خطی انجام می شود و تنها ورودی سیستم باعث تغییر در مقدار خروجی میگردد . به عبارتی میزان جابجائی هر محور توسط واحد کنترل تعیین می شود . اما اطلاعات از خروجی سیستم ( محرکه ) در مورد وضعیت هر محور به واحد کنترل ارسال نمی گردد . در نتیجه اگر خطایی در میزان جابجائی محورها رخ دهد سیستم قادر به کشف و جبران آن نخواهد بود امروزه از سیستمهای کنترل مدار باز تنها در ماشینهای CNC آموزشی استفاده می شود که نیاز به دقت بالایی در محصول نمی باشد .

 

2-3-2-2-واحد کنترل مدار بسته Close loop:

در کنترل مدار بسته عملیات کنترل به صورت یک حلقه بسته انجام شده و علاوه بر ورودی ، خروجی نیز از طریق قسمتی به نام فیدبک در تغییر مقدار خروجی مؤثر خواهد بود . در این سیستم کنترل اطلاعات موقعیت هر محور از طریق فیدبک به واحد کنترل ارسال می شود و پس از بررسی و مقایسه با میزان صحیح ، چنان چه بیاز به اصلاح داشته باشد توسط واحد کنترل تصیح و به سیستم ارسال میگردد . سیستمهای کنترل مدار بسته که سرعت و موقعیت را کنترل می کند سرو مکانیزم نام دارد و به موتورهایی که در این سیستم به کار میروند سرو موتور می گویند . کنترل مدار بسته از دقت بالایی برخوردار می باشد .

 

2-3-3-ماشین افزار :

برنامه NC پس از رمز گشایی و تبدیل به زبان ماشین در حافظه ذخیره می شود ، محاسبات لازم انجام می پذیرد و سپس به شکل اطلاعات مسیر و اطلاعات فنی به سیگنالها خروجی قطع و وصل  تبدیل و به موتورها فرمان می دهد . موتورها حرکت چرخشی را به پیچهای ساچمه ای منتقل کرده و پیچهای ساچمه ای حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کنند . در نهایت حرکت خطی از طریق کشویی و راهنما ها تحت کنترل سیستم اندازه گیری به ابزار منتقل می شود . 

سیستم کنترل در  ماشینهای کنترل عددی عبارت است از سیستمی که می تواند یک یا چند محور را در حین کار کنترل کرده و در موقعیت مکانی  خاص و مورد نظر قرار دهد و از بخشهای موتور٬ درایو ٬ کارتهای الکترونیکی ٬ مانیتور ٬ تابلوی فرمان و سیستم  اندازه گیری شامل سنسورهای اپتیکی (خط کش و انکودر ) تشکیل شده است .

در دنیا کمپانیهای مختلفی کنترلر می سازند و روی دستگاههای CNC قرار می دهند که از آن جمله می توان کنترلهای زیمنس ٬ ٬  فانوک ، هایدن هاین٬  میتسوبیشی٬ فاگور٬ فیدیا٬ انگل هارد٬ هاست٬ تسلا  و..... را نام برد که در ایران سه نوع کنترل های زیمنس ٬ فانوک ٬ هایدن هاین مورد توجه بیشتر صنعت گران و صنایع مختلف  می باشد . و طبعاً  تعداد دستگاههای CNC موجود و فعال  با کنترلهای فوق الذکر بیشتر از دیگر کنترلها است .

2-4-مهارت های لازم برای اپراتورCNC:

1- آشنایی با اصول ترسیم نقشه کشی صنعتی .

2- مهارت در ترسیم نمای سوم از روی دو نمای داده شده .

3- توانایی ترسیم نماها از روی پرسپکتیو.

 4- توانایی  ترسیم برش مقاطع.

5- آشنایی با انواع پرسپکتیوها ( ایزو متریک ، دیمتریک ، کاوالییر و ... )  

6- توانایی استفاده از جداول انطباق و تلرانس ها .  

7- آشنایی با تلرانسهای هندسی و علائم آن .

8- آشنایی با سیستم ثبوت میله و سوراخ .

9- آشنایی با مقیاس و اندازه اسمی قطعات .

11- توانایی استفاده از علائم کیفیت سطح.

12- آشنایی با مفهوم کیفیت سطح .

13-دانش استفاده صحیح از وسائل اندازه گیری  .

14-  توانایی استفاده صحیح از گیجها و ابزارهای کنترلی دقیق.

15- آشنایی با جیگ و فیکسچر و توانایی استفاده صحیح از آنها.

16- تبحر در شناخت مواد صنعتی .

17- توانایی استفاده از مواد روان کننده وخنک کننده دستگاه .

18- مهارت استفاده از متعلقات جانبی دستگاه .

19- آشنایی کافی با زبان انگلیسی و برنامه نویسی .

20- آشنایی با ملزومات مصرفی دستگاه و تبحر در تعویض بموقع آنها .

21- آشنایی با نکات ایمنی و رعایت آن .

22- آشنایی و ایجاد شرایط فیزیکی لازم برای دستگاه

23- توانایی نگهداری و سرویس به موقع دستگاه .

 

 

"

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد فني و مهندسي
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه فني و مهندسي:
TPMنگهداري و تعميرات بهره ور جامع

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::