::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
معرفی استاندارد ITIL در خدمات فن آوری اطلاع
ارسال شده در مورخه : جمعه، 20 اردیبهشت، 1392 توسط admin88
كامپيوترamjadian می نویسد "

چکیده :

ITIL        Information Technology Infrastructure Library)) به معنی کتابخانه زیر ساخت فن آوری اطلاعات می باشد و به مجموعه ای از بهترین افکار ، الگوها و روش های مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات اطلاق می شودکه با رویکردی نوین نسبت به پشتیبانی و بهبود خدمات فن آوری اطلاعات در سازمانها و شرکتها مبادرت می نماید. این مقاله جهت معرفی استاندارد ITIL و توضیحاتی در خصوص بهره گیری از آن در کشورمان با روش مطالعه مروری گردآوری گردیده است. بدلیل اهمیت موضوع و کاربرد آن در تمامی بخشهای دولتی ، صنعتی و خدماتی ضرورت آشنایی با این مدل بیشتر نمایان خواهد شد.

     ITIL چارچوبی مناسب برای مدیران حوزه فن آوری اطلاعات ارائه داده تا با بهره گیری از یک راهنمای قوی نسبت به بهینه سازی زیر ساخت های IT  در سازمان خود اقدام نموده و ضریب اطمینان خود و سازمان را افزایش دهند.این مدل فرآیند گرا با ایجاد مفاهیم و زبانی مشترک بین خدمت دهنده و مشتری علاوه بر سرعت بخشیدن به ارائه خدمت ، قابلیت های بسیاری را نیز همراه دارد که موجب پاسخگو بودن در شرایط عادی و بحرانی است.

      در این مدل استاندارد از تکنیکهای ترکیبی مدیریتی و مهندسی فن آوری اطلاعات بهره گیری شده و استاندارد جدیدی در حوزه خدمات ایجاد نموده که به تایید بسیاری از سازمانها و شرکتهای بزرگ در سرتا سر جهان رسیده است. در این میان کشور ما ایران نیز طی چند سال گذشته اقدام به استفاده از این استاندارد نموده و موفقیت هایی را نیز در بهبود خدمات در این حوزه بدست آورده است.

      این استاندارد در جهت ارتقاء ITSM   (Information Technology Service Management) تدوین گردیده و هم اکنون الگویی بی بدیل برای ارائه خدمات در حوزه مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات است.       این مدل از سایر استاندارهای فعلی خدمات مانند ISO20000 و COBIT بهره گرفته و کاستیهای آنان را پوشش داده است.

  کلمات کلیدی : مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات ITSM ، کتابخانه زیر ساخت فن آوری اطلاعات ITIL ، استانداردهای  Cobit , ISO20000 و سرویس های فرآیند گرا.

 

"
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد كامپيوتر
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه كامپيوتر:
نحوه ذخيره و بازيابي در حافظه هاي جانبي

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 1
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.06 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::