::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
كسب و كار اينترنتي چيست ؟
ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 15 آذر، 1389 توسط admin88
اقتصاد

کسب و کار اينترنتي (iBusiness) يا شرکت دات کام (dot-com)، به نوعي از کسب و کارها گويند که فعاليت آنها بر روي اينترنت و مبتني بر پتانسيل هاي اينترنت است.
کسب و کار اينترنتي نوعي "کسب و کار الکترونيک" است با دو ويژگي منحصر به فرد:
1-  ايده کسب و کار بر قابليت ها و امکانات اينترنت استوار است و بدون آن ادامه کاسبي ميسر نيست.
2-  تمام (يا عمده) فعاليت شرکت بر روي اينترنت انجام مي شود.در واقع براي "کسب و کار الکترونيک" از انواع "فن آوري اطلاعات" (و نه فقط اينترنت) براي بهبود فعاليت هاي يک بنگاه مي تواند استفاده شود، مانند اتوماسيون خط توليد يک شرکت خودرو سازي. در ضمن کاسبي مستقلا وجود دارد و فن آوري اطلاعات فقط به عنوان ابزاري جديد در جهت رشد و بهبود آن عمل مي کند.
ولي در "کسب و کاراينترنتي" اساس کاسبي بر پتانسيل هاي موجود در اينترنت قرار دارد و عملا بدون اينترنت  بنگاه و کاسبي در کار نيست.
به عنوان مثال گوگل، بزرگترين شرکت دات کام دنيا، را در نظر بگيريد، آيا مي تواند بدون اينترنت حيات داشته باشد؟ فلسفه وجود و خدمات شرکت اساسا بر ويژگي ها و پتانسيل  هاي اينترنت بر پا شده است.(ويژگي اول را دارد)
تقريبا تمام فرآيندهاي گوگل(مانند گرفتن سفارش از مشتري، توليد محصول، تحويل محصول و غيره) همگي بر روي اينترنت انجام مي شود.(ويژگي دوم را نيز دارد پس گوگل يک کسب و کار اينترنتي است)

دقت کنيد که:
•    اينترنت باعث به وجود آمدن نوع جديدي از کاسبي شده است که قبل از آن وجود نداشته و بدون آن نيز امکان پذير نخواهد بود. سايت هايي مانند گوگل (google.com)، ياهو (yahoo.com)، فيس بوک (facebook.com)، توييتر (twitter.com)، وب شاتس (webshots.com)، فليکر (flicker.com) و غيره نمونه هايي از کاسبي هاي مبتني بر اينترنت هستند. همانطور که مشاهده مي شود نام همه آنها با عبارت "دات کام" (.com) پايان مي يابد. اين نام ها، آدرس اينترنتي (Domain) و تنها راه دسترسي به خدمات اين نوع شرکت ها است. به همين دليل هم آنها به شرکت هاي "دات کام"  مشهورند.
•    "کسب و کارهاي اينترنتي" سودآورترين و پايدارترين نوع روش کسب درآمد از اينترنت است. از اينرو گران ترين برند دنيا متعلق به يک شرکت دات کام است! بله،درست حدس زديد، گوگل با 114 ميليارد دلار گران ترين برند را در سال 2010 داشته است.
 

منبع:

internetbizforyou.blogfa.com

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد اقتصاد
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه اقتصاد:
كسب و كار اينترنتي چيست ؟

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2.75
تعداد آراء: 4


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::