::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
آشنایی مقدماتی با ماشینکاری CNC
ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 1 آذر، 1388 توسط admin88
مكانيكميهمان می نویسد "

هو العلیم

آشنایی مقدماتی با ماشینکاری CNC

CNC مخفف حروف اول کلمات (Computer Numerical Control ) به معنای کنترل عددی کامپیوتر  می باشد  که در ایران این ماشینهای به اختصارCNC خوانده می شود . دستگاههایCNC ٬ دستگاههای هستند که حرکت کلیه محورها و عملیات ماشین کاری آنها توسط کامپیوتر کنترل می شود بدین معنا که کلیه دادهها و اطلاعات با استفاده از کامپیوتر و امکانات حافظه ای آن ابتدا پردازش وسپس توسط  ریز پردازنده ها(Micro Processor )به علائم الکتریکی(pulse) تبدیل و به موتور محورهای محرکه منتقل می شوند.
نسل اول این ماشینها NC بودند بدین مفهوم که فاقد کامپیوتر بوده و دستگاه طبق منطقی خاص٬ از جمله نوار یا کارتهای پانچ شده کار می کرده است .

به طور مثال برای حرکت سوپورت دستگاههای معمولی این امر توسط اپراتور با چرخاندن ورنیه سوپورت صورت میگیرد ولی در سیستمهای NC این امر توسط کارت مخصوصی که در دستگاه جا گذاری می شد انجام می گرفت و اکنون این عمل در اکنون این عمل در د ستگاههای CNC توسط کدهای مخصوصی G) کد و M کد ) که در برنامه نوشته می شود صورت می گیرد .

بدنه سخت افزاری دستگاههای CNC تفاوتهای چندانی با بدنه دستگاههای معمولی ندارد آنچه این دو را از هم متفاوت سازد باشد اصلی ترین بخش یک دستگاه CNC ٬ کنترلر آن می باشد که معمولا دستگاهها از هر نوعی ( تراش ، فرز ٬ سنگ و .....) که باشند با نوع کنترلشان شناخته می شوند و آموزشهای اپراتوری و خدمات پس از فروش آن عموماً بر پایه سیستم کنترل استوار می باشد .

"طی فرایند کاری که در یک کارخانه بر روی یک یا چند نوع قطعه کار قرار است صورت گیرد، با توجه به جنس قطعه ، نوع کار انجام گرفته بر روی قطعه(سوراخکاری ، برشکاری ، شیارتراشی و ...) ، میزان اهمیت هزینه نهایی قطعه و ... به تعداد مشخصی ابزار نیازمندیم.

یکی از مزایای بسیار مهم ماشین های CNC ، تعویض کننده ابزار روباتیک آن می باشد که از 1 تا 360 ابزار را بصورت ریلی ، چتری و ... در بر می گیرد. البته معمولا در کارگاه ها و یا کارخانه های کوچک از 4 الی 12 قطعه ابزار استفاده می شود که قیمت دستگاه نیز در این مورد بسیار نقش دارد.

صرفه جویی در وقت ، نیاز بسیار کمتر به اپراتور برای تعویض ابزار ، اتوماتیک بودن برخی کارهای جانبی فرایند (خنک کاری ، روغن کاری ، چک کردن مکان ابزار ، چک کردن اندازه ها و ...) مزیت هایی هستند که دغدغه ی بسیاری از تولید کننده ها بوده و هستند.

ذکر این نکته نیز لازم است که بسته به نوع فعالیت ، میزان سرمایه اولیه و تعداد قطعه کار تولید شده کادر کارخانه باید تصمیم بر خرید نوع دستگاه بگیرند که گاهی ممکن است خرید دستگاه CNC برای یک کارگاه و یا کارخانه چندان مقرون به صرفه نباشد!"

CNC و انواع آن

ماشين ابزارهاي CNC به طور كلي به سه دسته كلّي تقسيم مي شوند: الف-ماشين هاي ابزار  ب-ماشينهاي ورقكاري و ماشينهاي تجهيزات ساخت  ج-ماشينهاي بازرسي كننده و كنترل كننده براي اندازه گيري ابعاد سه بعدي اجسام

گروه اول عبارتست از:

 1-ماشينهاي فرز و سنتر   2-ماشينهاي تراش و تراش سنتر   3-ماشينهاي سوراخكاري   4-ماشينهاي سنگ زني دقيق 5-ماشينهاي اسپارك EDM و وايركات   6-ماشينهاي ليزر   7-ماشينهاي كپي تراش كنترل عددي يا مجهّز به دستگاه ديجيتايزر

گروه دوم عبارت است از:

 1-ماشينهاي جوشكاري 

 2-ماشينهاي پانچ با ابزار مختلف توسط (Turret)    

3-ماشينهاي برش توسط جوش    4- ماشينهاي فرم 

 5- ماشينهاي خم كاري لوله

گروه سوم عبارتند از:

1-    CMM :كه يك اندازه گير سه بعدي است .

2-    سايه نگار: ‍Profile Projector

ماشينهاي گروه سوم به دليل قابليت اندازه گيري ابعاد سه بعدي اجسام و ضبط مختصات آنها در عمليات مهندسي معكوس كاربرد دارند ...

 -- فایل متن کامل مقاله /۲۲صفحه/۶۸۲ کیلوبایت -- 

http://www.opendrive.com/files/5788639_fTt3z/CNC%20machining.pdf

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

نکته: فایل ضمیمه شده توسط مسئولین سایت تست نشده است.

"
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد مكانيك
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه مكانيك:
آشنایی مقدماتی با ماشینکاری CNC

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 2
تعداد آراء: 4


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::