::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
فاطمه(س) معني نماز عشق
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 1 مهر، 1388 توسط admin88
دين و فلسفهميهمان می نویسد "حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامي بزرگ زني چون خديجه کبري است که از نيکوترين و عفيفترين زنان جهان و نخستين زني است که به پيامبر ايمان آورد وهرآن چه از مال دنيا در اختيار داشت در راه پيشرفت اسلام بذل کرد فاطمه فرزند نيکو مردي چون محمد(ص) فرستاده رحمت ومغفرت است.


فاطمه کيست؟
حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامي بزرگ زني چون خديجه کبري است که از نيکوترين و عفيفترين زنان جهان و نخستين زني است که به پيامبر ايمان آورد وهرآن چه از مال دنيا در اختيار داشت در راه پيشرفت اسلام بذل کرد فاطمه فرزند نيکو مردي چون محمد(ص) فرستاده رحمت ومغفرت است.محمد هموکه پس از 1400سال از عروج ملکوتي اش, سياه دلان تاريخ ,او و پيروان راستينش را از گزندتهمت و ناروا رها نکرده اند و در عصر دموکراسي و آزادي بيان حتي ياراي شنيدن نام مقدس و راستينش را که برگرفته از صداقت بي منتهاي اوست ندارند,و به بهانه هاي واهي و با علم کردن و بازخواني سناريوهاي از پيش تعيين شده و بعضا حتي با به رقص در آوردن مترسکان مسلمان نما تحت لواي سلمان رشدي وامثالهم هربار به بهانه اي مفاخرمسلمانان را نشانه رفته و با ادعاهايي چون حقوق بشر و امثال آن که به واقع جز لق لقه زبان بشر امروزي هيچ تعبير ديگري نمي توان براي آنها يافت, دين رحمت و عزت را آماج طعنه و پرسش قرار مي دهند غافل از آنکه اين دين به اعتبار پيامبر صلح و دوستي و به عزت خون حمزه ، حسين(ع),علي(ع) وديگر شهداي راستين اين مکتب تا هميشه تاريخ آبياري و سيراب شده است.
پرورش زهرا در کنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود، ‌آنجا که منزلگاه زميني فرشتگان،‌ و مرکز نزول وحي و آيه هاي قرآن است. زهرا همسر بزرگمردي است که بيش از سيصد آيه از قرآن شريف درباره او نازل شده و بقاي اسلام وامدار تلاشهاي بي دريغ اوست. در دامن پاک فاطمه دو امام و دو شخصيت ممتاز عالم بشري ( امام حسن و امام حسين ( ع)) رشد يافته اند, عقيله بني هاشم زينب کبري ( ع ) پيام رسان بزرگ حماسه عاشورا پرورش يافته چنين مادري است.
فضايل فاطمي:
زهراي اطهر(عليها‌السلام) انساني چند بعدي و در تمام جنبه‌هاي انساني در اوج کمال بود. حضرت زهرا(عليها السلام) بيشتر اوقات شب را به عبادت مشغول مى شد. حسن بصري مي‌گويد: «در اين امت، عابدتر از فاطمه‌(عليها‌السلام) نيامده است، آنقدر نماز و عبادت را ادامه مي‌داد که پاهايش ورم مي‌کرد. رسول الله درباره‌ي فاطمه سلام الله عليها فرمود: اي سلمان به راستي که خداوند قلب و تمام اعضاي فاطمه تا استخوان‌هايش را از ايمان و يقين آکنده ساخته به گونه‌اي که او غرق در اطاعت پروردگار است. و يا در جايي ديگر مي فرمايد:وقتى دخترم فاطمة در محراب عبادت مى ايستاد همچون ستاره اى براى ملائكه آسمان مى درخشيد. خدا به ملائكه مى گويد: اى ملائكه بنگريد به بهترين بنده من فاطمه, او در مقابل من ايستاده و از خوف من تمامى وجودش مى لرزد و با تمامى حضور قلبش به عبادت من روى آورده.فاطمه به هنگام عبادت آنچنان در معشوق غرق مي‌شد که با گذشت ساعت‌ها، گذر زمان را حس نمي‌کرد. اما در وقت حمايت از رهبري و ولايت، تو گويي جز سياست کار ديگري نداشت، و تا پاي جان مي‌ايستاد و جوانمردانه افشاگري مي‌‌کرد. امام‌ صادق(عليه‌السلام) مي فرمايد: «وقتي در محراب عبادت به نماز مي‌ايستاد براي آسمانيان مي‌درخشيد همان‌گونه که نور ستاره‌ها براي زمينيان.» (و به همين علت وي «زهرا» لقب داده اند).زهراء (ع) هرگز از انجام عمل خير دريغ نمي کرد. روزي پيرمرد فقيري و گرسنه نزد پيامبر اکرم آمد و درخواست کمک کرد. پيامبر فرمود: اكنون چيزى ندارم ولى «راهنماى خير چون انجام دهنده آن است.» سپس او را به منزل فاطمه(عليها السلام) راهنمايى كرد. زهرا(عليها السلام) فرمود: ما نيز اكنون در خانه چيزى نداريم، سپس گردن بندى را كه دختر حمزةبن عبدالمطّلب به او هديه كرده بود از گردن باز كرد و به پيرمرد فقير داد و... . زهراء (ع) و خاندان ايشان به امر پيامبر براي شفاي حسنين (ع) سه روز روزه نذر کردند واقعه ايکه در نهايت به نزول آيات سوره دهر( و يطعمون الطعام علي حبه مسکينا و يتيما واسيرا. انما نطمعکم لوجه الله لا نريد منکم جزاءا و لا شکورا)منتهي شد. حضرت فاطمه(س) مي فرمايد: اي علي! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزي از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشي ماجراي پيراهن شب عروسي که حضرت زهرا آن را به زني مستمند بخشيد و يا گفتار ماندگار "الجار ثم الدار" وي و ... همه گوشه‌اي از ايثارگري‌هاي اين بانوي فرهيخته وبا عظمت است. براساس اسنادي که در دست و مورد قبول و اتفاق فريقين است خداي در قرآن او را کوثر يا خير کثير ناميدو اساس نزول آن کوتاه کردن شر سخن مشرکان از سر پيامبر بود.گل ياس پيامبر؛مصداق آيه نسائنا، در داستان مباهله است که بين پيامبر (ص) و مسيحيان نجران پديد آمد.دختر معصوم روضه نبوي مصداق بارز آيه تطهير( انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس اهل البيت و يطهرکم تطهيراً )در قرآن است. در کتاب صواعق المحرقه، تفسير طبري، و کتب ديگر از رسول خدا نقل شد که اين آيه درباره من و علي (ع) و حسن و حسين و فاطمه (س) نازل شده است و طبري در تفسير خود 15 روايت به سندهاي مختلف در اين باره ذکر مي‏کند.دردانه رسول اکرم ,مصداق ذي القربي در( قل لا اسالکم عليه اجراً الا المودة في القربي) است ,اومصداق همان ذي القربائي است که در قرآن مودت او درخواست شده ,به راستي از او خويشاوندتر به پيامبرکيست؟
به حقيقت بايد چشم‌ بصيرت‌ داشت‌ تا گوشه‌اي‌ از سراپردة‌ جلال‌ فاطمي‌ را درک نمود.فاطمه براي‌ هر يك‌ از روزهاي‌ هفته‌، دعاي‌ ويژه‌اي‌ داشت‌ و براي‌ تعقيبات‌ نماز هم‌ ادعية‌ خاص‌ .دختر وحي,آزاد ساختن‌ بردگان‌ در نظرش كاري‌ بس ارزشمند بود ،گردنبندي‌ را كه‌ علي‌ (ع‌) برايش خريده‌ بود، فروخت‌ و با پول‌ آن‌ برده‌اي‌ خريد و آزاد كرد.پيامبر اكرم‌ (ص‌) از اين‌ كار دخترش‌ بسيار شادمان‌ گرديد و او را ستود .
فاطمه زهرا (سلام الله عليها) فرمود: "هر کس عبادت خالص خود را به سوي پروردگار بالا بفرستد، خداوند برترين مصلحت خود را به سوي او مي‌فرستد.
منزلت فاطمه از سخن بزرگان و در کلام وحي:
فاطمه (س) را نزد پيامبر احترامي عظيم بود بسي فراتر از احترام پدري به دخترش و اين بگونه‏اي بود که حيرت ديگران را بر مي‏انگيخت او با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را مي‏بوسيد و به گفته عايشه هرگاه که فاطمه (س) بر پيامبر وارد مي‏شد رسول خدا به احترامش از جاي بر مي‏خاست و پيشاني او را مي‏بوسيد در حين ورود از او جداً استقبال مي‏کرد و يا در حين خروج از محضرش مشايعتش مي‏فرمود.
پيامبر مي فرمايد:او برترين بانوي اسلام و سيده زنان عالم است. گاهي مي‏فرمود فاطمه (س) يک شاخه گل است (ريحانه)؛ زماني مي‏فرمود فاطمه (س) پاره تن من است (بضعة مِنّي)، و گاهي مي‏فرمود فاطمه (س) عزيزترين مردم به نزد من است.مي فرمود دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه ناميدند كه خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه مى‏دارد,يا مي‏فرمود هر که فاطمه (س) راشادان کند مرا شادان کرده است، و هر که فاطمه را بيازارد مرا آزرده است، با اين تذکره که شادي و غضب رسول خدا ،همانند محبت و آزار خداوند است، رسول الله (ص)، بارها و بارها فاطمه (عليها السلام) را ستود و از او تجليل کرد. در مواقع بسياري مي‌فرمود: "پدرش به فدايش باد" و گاه خم مي‌شد و دست او را مي‌بوسيد. به هنگام سفر از آخرين کسي که خداحافظي مي‌نمود، فاطمه (عليها السلام) بود و به هنگام بازگشت به اولين محلي که وارد مي‌شد، خانه او بود. گاه در جواب خرده‌گيران، لب به سخن مي‌گشود که خداوند مرا به اين کار امر نموده و يا مي‌فرمود: "من بوي بهشت را از او استشمام مي‌کنم."
اى سلمان! كسى كه دخترم فاطمة را دوست داشته باشد در بهشت با من است و كسى كه دشمن او باشد در آتش است. سلمان! محبت فاطمه در صد مورد نافع است[ و مايه نجات] كه آسان ترينش مرگ, قبر, هنگام سنجش اعمال, و... مى باشد. امام صادق عليه السلام مي فرمايد:هر آن كس كه فاطمة را آن گونه كه بايد بشناسد, ليله القدر را درك كرده, و فاطمه را از آن رو فاطمه گفته اند كه مردم از شناخت او عاجزند.
رسول خدا (ص)مي فرمايد:فاطمة فرشته اى در سيماى انسان است, هرگاه مشتاق بوى بهشت مى شوم دخترم فاطمه را مى بويم.ريحانه نبي، گوهري تابناک در منظومه نسل پيامبرو فرشته‏اي است از ملکوت اعلي.او داراي درجه‏اي اعلي است که در عالم زنان همتائي و در عالم مردان کفوي جز علي (ع) برايش نيست.
صبر فاطمه:
کودکى ريحانه رسول (سلام الله عليها) با دوره نخست تبليغ دين در مکه توأم بود. مشاهده پدر که به ضرب سنگباران زخمى شده بخشى از سهم کودکى فاطمه (س ) در رسالت دشوار رسول خدا محمد (ص) بود.
اوج اين سختى، در سه سال محاصره در شعب ابى طالب به وقوع پيوست قضاي الهي ، در همان سالهاي تبعيد ومحاصره اقتصادي در شعب، مادر وابوطالب را در يک سال از او جدا کرد ، رحلت مادر وابوطالب مسوليت فاطمه رادر قبال پدر ،افزود وپيامبراو را (امّ ابيها ) مام پدر ناميد. فاطمه زهرا (س) در آن روزها قد برافراشت و با دستهاي کوچک خود غبار محنت را از چهره پيغمبر زدود.دشمن شکمبه شتر يا گوسفند بر سر پدر مي‏ريزد و او با دستهاي کوچک خود آنها را از سر و روي پدر پاک مي‏کند.پدرش را کتک مي‏زنند و او از شدت تاثر مي‏گريد و پدر را نوازش مي‏کند.بر بدن پدرش جراحات وارد مي‏کنند. او همچون پرستاري مهربان بر آن جراحات مرهم مي‏گذاردآغاز نوجوانى در مدينه با جنگ هاى پى درپى عليه مسلمانان همراه شد. ياس نبى در غياب همسر خود که سردار بى بديل سپاه اسلام بود، بارسنگين کارهاى خانه و رسيدگى به فرزندان خردسال را به دوش مى کشيد.فاطمه همدم‌ رنجها و غصه‌هاي‌ شوهر بود و او را پناه‌ محسوب‌ مي‌شد. علي‌ (ع‌) مي‌فرمود: «وقتي‌ به‌ خانه‌ مي‌آمدم‌ و به‌ زهرا نگاه‌ مي‌كردم‌، تمام‌ غم‌ و اندوهم‌ برطرف‌ مي‌شد. هرگز كاري‌ نكردم‌ كه‌ فاطمه‌ از من‌ خشمناك‌ و ناراحت‌ شود. فاطمه‌ نيز، هرگز مرا خشمناك‌ نساخت‌ . داستان دستان زهراى مرضيه (س ) که از چرخاندن آسياب سنگى زخم شده بود و چادر وصله دار حضرتش که سلمان را به گريه انداخت، همچنين ماجراى شبهاى خانه على عليه السلام که فرزندان کوچکش گرسنه سر بر بالين مى گذاشتند، گوشه هايى از درد و رنج نوعروس آسمانى اسلام است که همگى به پاى نونهال اسلام و براى جان گرفتن درخت رسالت بود عزاى غمبار سيدالشهدا عليه السلام که بزرگترين مصيبت تاريخ بشر است، پيشاپيش, خاندان نبوت را به استقبال خود برد
زهرا عصاره عصمت،آيينه پاکي و زلال کوثر است. فاطمه ، ياس نبي است که شميم همه گلهاي عصمت را از او مي‌بوييم.
کلام آخر و پرسش نگارنده از خوانندگان اين نوشتار آن است که پاسخ شما به اين سوال چيست؟
تمامي ستارگان برخاك افتاده نام‌ونشاني برمزار خويش دارند، "مدينه‌النبي" "بقيع"، "نجف"، "مشهد الرضا"، "كربلا"، اما نام مزار مادر دلهاي بيقرار ما چيست كه همچنان ناپيداست و با هزاران فانوس اشك هم نمي‌توانيم سراغ آن را بگيريم. آيا پنهان بودن قبر مبارک آن حضرت نشان ازآگاهي‌، درايت‌ و آينده‌ نگري‌ آن حضرت و همسر مظلومش ندارد؟ علي و فاطمه اي که در امور دين به هيچ عنوان اهل مسامحه نيستند و به طور قطع از وصيت به تدفين پنهاني و ناشناخته ماندن قبور مطهرشان -که تا ان زمان شايد مرسوم نبوده است- هدفي سياسي را دنبال مي کرده اندآيا اين عمل جز افشاي‌ ستم‌ غاصبان‌ ، نوعي اعلام نارضايتي از مردمان زمان و اعتراض به تنهايي حضرت علي (ع) مفهومی دیگر دارد.آيا پنهان ماندن قبر پاره تن رسول خدا آن هم در شرايطي که کمتر از سه ماه از رحلت پيامبر اکرم مي گذرد نوعي پيام رساني به تمامي اعصار براي بيان واقعيتي که اززمان درگذشت پيامبر تا پيوستن دختر گرانمايه اش به ايشان، رخ داده است نيست؟واقعا چه اتفاقي افتاد که گل ياس پيامبر که همه مردم احترام پيامبر به اورا به کرات ديده بودند به اين نتيجه مي رسد که وصيت‌ کند‌ پيكرش‌ را شبانه‌ غسل‌ دهند و به‌ خاك‌ سپارند ،آيا از اين تدبير قصدي غير از اين داشته اند که ظالماني‌ كه‌ او را آزرده‌ بودند، در مراسم‌ دفن‌ او حضور نيابند و از اين‌ حضور ،بهره‌ برداري‌ سياسي‌ براي‌ تطهير خود و توجيه‌ كارهايشان‌ نكنند.
منبع:
نويسنده :سيد وحيد احمدي,کارشناس ارشد اقتصاد و معارف اسلامي
1- www.irib.ir/tv/madar86/koniyeh.htm
2- www.hamshahrionline.ir/News/?id=57064
3-فاطمه زهرا(س) تولد و لقبهاي او، tiknews.org/display/?ID=62244&page= - 84k
4- رسول توده زارع، زندگينامه حضرت زهراء، http://www.whc.ir/index.php?action=article&cat=91&id=3192&artlang=fa
5- مقدم‌نيا شاهرودي محمدحسن، زيبايي‏هاي معنوي در سيره فاطمي، http://www.ido.ir/a.aspx?a=1387031205
پایان مطلبنکته : نويسنده :سيد وحيد احمدي,کارشناس ارشد اقتصاد و معارف اسلامي"
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد دين و فلسفه
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه دين و فلسفه:
معجزه قرآن، دانشمند آمريكايي را مسلمان كرد

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::