::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
اصلاح الگوی مصرف چراوچگونه؟
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 12 شهریور، 1388 توسط admin88
اقتصادميهمان می نویسد "اصلاح الگوی مصرف چراوچگونه؟
اصلاح الگوي مصرف كه به معني نهادينه كردن روش صحيح استفاده از منابع كشور و استفاده كارآمد از عوامل توليد  كار و سرمايه است ، سبب ارتقاي شاخص هاي زندگي و كاهش هزينه ها شده و زمينه اي براي گسترش عدالت است .
آمار و اطلاعات نشان  ميدهد كه در كشور ما در همه زمينه هاي مصرف دچار افراط  هستيم و متوسط هزينه هاي ما از كشورهاي همچون هندوستان ، پاكستان و حتي كشورهاي غربي بالاتر است و اين مساله را در انرژي، مواد غذايي و ديگر زمينه ها شاهد هستيم .
بر حسب بررسي ميداني كه در تهران و بعضي از مراكز استانها شده است گفته ميشود كه 33 درصد نان ضايعات است يك سوم همه ناني كه در اين شهرها توليد ميشوددور ريخته ميشود در مورد آب بررسي هايي كه كرده‌اند در مصرف خانگي حدود 22 % است .


ايران در مقايسه با ميانگين جهاني چهار تا پنج برابر ، بيشتر سوخت مصرف ميكند . به گفته معاون وزير بازرگاني سرانه مصرف نان در ايران حدود 160 كيلو گرم در سال است كه نسبت به كشورهاي اروپايي بيش از دو تا سه برابر است . مصرف آب در ايران 70% بيشتر از الگوي جهاني است ايران نوزدهمين كشور پر مصرف برق در دنياست ايران در رتبه سوم جهان در خصوص مصرف گاز قراردارد . بر اساس گزارشات صندوق بين المللي پول ايران دومين كشور جهان از نظر پرداخت يارانه انرژي با 37 ميليارد دلار ميباشد .
متاسفانه بالاترين مصرف كننده انرژي در جهان هستيم به طور كه در زمينه هاي انرژي حدود 17 برابر كشور ژاپن 8/5 برابر اروپا و 2/5 برابر كشور چين مصرف كننده هستيم ،همچنين به لحاظ مصرف آب و برق نيز در زمره پر مصرف ترين كشور ها مي باشيم . تصويب لايحه هدفمند كردن يارانه و اجرای آن به صورت منطقي ميتواند هم در جهت ارتقاي بهره وري ، اصلاح الگوي مصرف و تحقق شعار سال 1388 باشد . اصلاح الگوي مصرف دردوسطح" توليدكالا " و"مصرف كالا "قابل بررسي است در سطح توليد كالا كه از مرحله تبديل مواد خام تا انتقال و توزيع به مصرف كننده را شامل مي‌شود نياز است كه سازندگان و توليد كنندگان هر دو بخش دولتي و خصوصي بر رعايت ضوابط زیست محيطي ، فن‌آموزي توليد و كالاهاي خود را با استانداردهاي جهاني و حتي الامكان مناسب با اقليم هر منطقه مطابق كنند .
اگر بتوانيم آگاهي و سطح فرهنگ عام را افزايش دهيم قادر خواهيم بود هم بهره وري توليد را افزايش داده و هم از مصرف گرايي جلوگيري كرده و لاجرم از اتلاف منابع ممانعت به عمل آورده و همين امر ، منابع رابه حد وفور براي گسترش ظرفيت هاي توليدي در اختيار خواهد گذاشت . در اين ميان هر اندازه توزيع ثروت و درآمد در دورن جامعه نامتوازن باشد روحيه مصرف گرايي رواج و گسترش سريع تري در دورن جامعه خواند داشت ، به علاوه منبع كسب درآمد ، عامل اساسي براي روحيه مصرف گرايي خواهد بود ، بدين صورت درآمد كلاني كه از طريق كسب رانت هاي مختلف حاصل شده باشد به خاطر اين كه از طريق توليد حاصل نمي‌شود ، روحيه مصرف گرايي را نيز سريع تر رواج ميدهد .
بنابراين هر گاه دگرگوني هاي اقتصاد ی، حقوقي ، اجتماعي كمتر باشد امكان ايجاد اين رانت كمتر بوده و در نتيجه كسب ثروت هاي بي حساب و باد آورده مشكل تر شده و لاجرم از تجملات و لوكس گرايي كاسته خواهد شد .
متاسفانه در شرايط فعلي بخش عمده اي از وابستگي كشور به واردات در نتيجه اسراف و مصرف گرايي است واين خود دليلي بر ضرورت اصلاح الگوي مصرف در كشور و ساماندهي در تئوري‌هاي دانشگاهي و اقتصاد كشور است ، در غير اين صورت با مصرف لجام گسيخته مواجه خواهيم شد .
اصلاح الگوي مصرف نيازمند فرهنگ سازي پايدار است و اين خود نيازمند راهكارهايي است تا همه افراد جامعه الزام رفتارهاي اصلاح مصرف را احساس كنند و به تدريج اين اصلاح نهادينه شده و به يك رفتار پايدار و نهايتاً به يك فرهنگ در تمامي عرصه هاي مصرف تبديل شود .
در سطح مصرف كالا بايد با فرهنگ سازي نحوه مصرف بهينه خصوصاً آب ، برق و گاز كه تهيه آنها براي مصرف كننده سهل الوصول‌تر است آموزش ، از طريق مدارس ، توليد كنندگان ، وزارت نيرو و شركت گاز بسيار موثرتر باشد . همچنين مردم ايران به علت پيوند با دين و مظاهر مقدس ديني به خوبي سنت هاي نهادينه شده را مي پذيرند و بدان ارج مي نهند لذا مي‌توان در بخش آموزش از تعاليم و آموزه هاي ديني كه بر صرفه جوئي تاكيد دارند نيز بيشتر بهره برد و چه زيبا و زيبنده است اين دعاي دلنشين امام زين العابدين ( ع ) در صحيفه سجاديه ، ((اللهم صل علي محمد و آل محمد و احجبني عن اسرف و الازدياد و قومني بالبذل و اقتصاد و علمني حسن التقدير و اقبضني بلطفك عن التبذير و اجرمن اسباب الحلال رزقي))پروردگارا بر محمد و آل محمد درود بفرست و مرا از اسراف و زياده روي بازدار و به بخشش ومیانه روي استواري عطا فرما ،بياموز كه اندازه نگاه دارم و به لطف خود مرا از تبذير نگاه دار واز راه حلال روزي مرا مقرر فرما .
اصولاً مصرف اجتماعي ، ارتباطي مستقيم با بينش افراد نسبت به مال و درآمد خود دارد ، فرد ممكن است دو گونه تصور از مال و دارايي خود داشته باشد .
1 – دارايي خود را فقط محصول تلاش خود برشمرد و طبيعي است ، اين شخص اعتقادي به مصرف اجتماعي نخواهد داشت .
2 - خدا را مالك حقيقي و خود را مالك در طول مالكيت خداوندي بداند طبيعي است اين شخص براي اموال خود حساب ديگري باز مي‌كند و اموال خود را فقط براي نياز خود نمي‌خواهد بلكه در آن حقوقي براي ديگران مي‌بيند، طرز تلقي افراد از زندگي مادي و اعتقادي و با بي‌اعتقادي به زندگي اخروي تاثير بسزايي در ميزان مصرف اجتماعي دارد .
با تشکر -جلیلی
"
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد اقتصاد
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه اقتصاد:
كسب و كار اينترنتي چيست ؟

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::