::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
بررسی جرم خیانت در امانت در حقوق ایران
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 21 مرداد، 1388 توسط admin88
حقوق و سياستميهمان می نویسد "نویسنده :محمد عزیزپور.. کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی
چكيده:
در اين تحقيق سعي شده است كه جرم خيانت در امانت از لحاظ حقوقي از جوانب مختلف منجمله براي تعريف و اركان تشكيل دهنده جرم خيانت در امانت و تفاوت آن با كلاهبرداري مورد بررسي قرار داده شده است.
و در ادله تحقيق به سر سابقه تاريخي و تضميني آن در قوانين قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران پرداخته شده است. و همچنين دايرة گستردگي موج در امانت از لحاظ اينكه آيا خيانت در امانت در اموال غير منقول نيز متصور است يا خير. و آيا براي وصف امانت احتياجي به انعقاد عقد امانت آوري مي باشد يا خير و به عبارت ديگر آيا بايد بين خائن وامانت گذار قبلاً يك عقد امانت آوري منعقد شده باشد تا اگر امانت گير مرتكب تصاحب مال مورد امانت شهر او را تحت عنوان بزه خيانت در امانت مورد تعقيب و مجازات قرار داد؟

امانت داری از اولویتهای اولیه و نیازهای اجتماعی بشر است که در استوار سازی پیوندهای جامعه، نقش بسزا دارد زیرا استواری جامعه در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی وامدار امانت داری و گسترش آن درجامعه است ، اگر در جامعه، امانتها رعایت شود اعتماد دوسویه رو به فزونی می نهد و روابط، نیکو می‌گردد. ولی اگر این فضیلت اخلاقی کمرنگ شود. اعتماد لازم از میان می رود و حالت مرگبار تشویش و نگرانی برفضای زندگی مردم، سایه می افکند و سرانجام شیرازۀ زندگی اجتماعی از هم می پاشد. از دیدگاه برخی مردم خیانت درامانت آنچنان قبیح می شود که از این نظر در مرتبه‌ای حتی بالاتر از سرقت قرار می گیرد. چرا که خائن در امانت علاوه بر بردن مال دیگران، از اعتماد آنان به خود نیز سوء استفاده می‌کند و این همان طور که از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است، دلیل برنفاق و دو رویی او می‌باشد. حال که فی الجمله به اهمیت آن پی بردیم و از آنجایی که حقوقدانان درکتابهای خود درلابه لای مسائل گوناگون به بررسی این جرم پرداخته‌اند و دسترسی به همه آراء و نظرات آنها برای پژوهش گران محترم کار وقت گیری است مادرحد توان و بنیۀ علمی خود در صدد برآمدیم که این آراء و نظرات و دیدگاههای مختلف را در این باره جمع آوری کرده و در دسترس عزیزان پژوهش گر قرار داده ایم. و در این تحقیق سعی بر آن شده که بررسی پیرامون تعریف و ارکان تشکیل دهنده جرم خیانت در امانت و گسترش آن نسبت به اموال غیر منقول را مورد بررسی قرار دهیم و اینکه آیا برای تحقق جرم خیانت در امانت ما نیازی به عقد امانت بین امین و امانت گذار هستیم یاخیر. و در ادامه انواع جرم خیانت در امانت و جرایم درحکم خیانت در امانت را مورد کنکاش قرار داده و نظرات و دیدگاههای مختلف حقوقدانان را در این زمینه را استخراج نموده و در دسترس عزیزان قرار داده‌ایم."
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد حقوق و سياست
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin88


پربازدیدترین مطلب در زمینه حقوق و سياست:
ساواک

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3.66
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::