::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
مدار روغن لکوموتیو آلستوم
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 29 آبان، 1387 توسط admin86
فني و مهندسيdelghavi2006 می نویسد "مدار روغن لکوموتيوهاي آلستوم
مدار روغن در لکوموتيوهاي آلستوم به دو بخش تقسيم ميشود :
1- مداراصلي 2- مدار پيش روغنکاري
مداراصلي:
پمپ روغن مورد استفاده در مدار اصلي روغنكاري موتور لكوموتيوهاي آلستوم يك پمپ مكانيكي است كه در عقب موتور ( طرف توربوشارژ ) درسمت B موتورخانه قراردارد که با چرخش ميل لنگ و در نتيجه چرخش پمپ مكانيكي روغن از داخل کارتل پس از عبور از يک عدد صافي استرينر فلزي تعبيه شده در كف كارتل مكش شده و اين روغن پمپاژ شده وارد مدار مي گردد . با توجه به مکانيکي بودن پمپ روغن به منظور عملكرد
صحيح پمپ و جلوگيري از خسارت به آن يک عدد سوپاپ فشارشکن در مدار بعد از پمپ روغن تعبيه شده که درصورت گرفتگي مسير و هر علت ديگري كه در مدار روغن باعث شود كه امكان جريان روغن نباشد مدار روغن مسيرکوتاه شده و روغن مكش شده از داخل کارتل مجددا ًبه داخل کارتر ريخته شده و با توجه به اينکه محل قرارگيري سنسورهاي حسگر فشار روغن در مدار بعد از محل قرارگيري سوپاپ فشارشکن قرار دارند درصورتي که اين مسيرکوتاه صورت گيرد و اتفاق بيافتد توسط سنسورهاي حسگر فشار روغن (PS1 و PS2 ) با توجه دور لحظه اي موتور و دنده اي كه لكوموتيو در آن ميباشد يكي از اين دو سنسور حسگر فشار روغن (PS1 در دورهاي زير دور 700 دور در دقيقه يا PS2 در دورهاي بالاي دور 700 دور در دقيقه ) عمل كرده و باعث خاموشي لوکوموتيو مي شوند .در حالت نرمال كار موتور روغن مكش شده از كارتر به سمت خنك كننده روغن پمپاژ ميشود . در بالاي خنك كننده روغن يك عدد سوپاپ حرراتي قرار دارد كه چهار عدد المنت حرراتي( ترموستات ) داخل آن با توجه به درجه حرارت روغن پمپاژ شده ( در77 درجه باز و در82 درجه كاملا بسته ) وظيفه تنظيم كننده اتوماتيك دما روغن پمپاژي را به عهده دارد . روغن در مسير خود بعد از پمپ و فشارشكن روغن به دو شاخه شده يک مسير با عبور از خنک کننده روغن ( با توجه به دماي روغن ) و تبادل حرراتي روغن با لوله هاي آب داخل خنك كننده به سمت محفظه صافي روغن عبور ميکند و مسير دوم با عبور روغن از سوپاپ حرارتي بالاي خنک کننده روغن به سمت محفظه صافي هاي روغن روانه ميگردد.
يك عدد خنك كننده روغن در سمت B موتور خانه جهت تبادل حرراتي روغن پمپا‍‍ژ شده توسط پمپ روغن و آبي كه از مدار آب LT در لوله هاي آب داخل آن جريان دارد وجود دارد .

محفظه صافي روغن
خنك كننده روغن
روغن عبوري وارد محفظه صافي هاي دوقلوي روغن شده وتصفيه مي گردد .
روغن تصفيه شده دو انشعاب مي يابد : يك انشعاب جهت روانکاري و خنک کاري اجزاي متحرک موتور و يک انشعاب نيز جهت روانكاري توربوشارژ مورد استفاده قرار ميگيرد.
روغنهاي برگشتي از دو مسير فوق الذکر به داخل کارتل مجدد برمي گردد .
درلکوموتيوهاي ورودي سريهاي اول يک مداري جهت روغنکاري سيت سوپاپهاي سرسيلندر تعبيه شده بود كه در آن روغن توسط يك پمپ كوچك برقي روغن پودر شده را در ايربند ها ( ورودي هوا به سرسيلندرها ) پاشش ميكرد که با توجه به عدم کارايي اين سيستم و مشکلاتي که اين سيستم در لکوموتيوها بوجود آورد اين سيستم توسط شرکت MAN از روي لکوموتيو ها باز گرديد.

مدارپيش روغنکاري:
درسمتA موتورخانه يک عدد پمپ الکتريکي آبي رنگ وجود دارد که اين پمپ از طريق باطريهاي لکوموتيو تغذيه ميشود . با راه اندازي اين پمپ در هنگام استارت لکوموتيو روغن از داخل کارتل مکش شده و پس از عبور از يک عدد صافيV شکل فلزي که درسمت A موتور نزديک پمپ پيش روغنکاري قرار گرفته روغن از زيرخنک کننده روغن وارد مدار روغن شده و ادامه مدار روغن مشابه مدار مکانيکي مي باشد .
كارتر موتور
كارتر ( كارتل ) در يك موتور بصورت يك مجموعه مشبك بندي ساخته شده و محل ذخيره و نگهداري مقدار روغني است كه با توجه به طراحي خاص هر موتور طراحي و ساخته شده است و اين طراحي خاص تعيين كننده حجم روغني است كه كارتر موتور قابليت نگهداري آن حجم خاص روغن را دارد . وجود صفحات مشبك بندي شده داخل كارتر از ايجاد حركات موجي سيال ( روغن ) در داخل كارتر جلوگيري مي كند .
با توجه به تاثير پذيري كاركرد موتور از ميزان سطح روغن داخل كارتر جهت هر موتور شاخصي خاص طراحي و ساخته شده است كه بر روي اين شاخص ميزان مطلوبيت ميزان سطح روغن مدرج شده و در محلي خاص از بلوكه موتور نصب ميگردد .
در موتورهاي لكوموتيو هاي ‌آلستوم در سمتA بلوكه موتور روي درب كارتر سيلندر 5A محل قرارگيري شمشيرك ( شاخص خاص تعيين ميزان سطح روغن ) قراردارد كه بر روي شمشيرک هاي نصب شده فعلي سه خط LOW ( كم ) و HIGH ( پر ) و خط INIT FILL وجود دارد که ميزان مطلوب روغن برابر خط سوم INIT FILL ميباشد.
در شمشيرک نوع قديمي چهار خط وجود داشت سه خط LOW ( كم ) و HIGH ( پر ) و خط INIT FILL و خط چهارم كه به فاصله 25 ميليمتر از خط INIT FILL علامت گذاري شده بود .
در شمشيرک نوع جديد و فعلي خط INIT FILL برابر با خط چهارم(كه به فاصله 25 ميليمتر از خط INIT FILL علامت گذاري شده بود) در شمشيرک نوع قديم ميباشد.
شمشیرک نوع اول ( قدیم )
25mm


low high INIT FILL
خط شاخص چهارم
شمشیرک نوع دوم ( جدید)


low high INIT FILL
ظرفيت روغن كارتر لكوموتيو هاي آلستوم 850 ليتر ميباشد
در لكوموتيو هاي ‌آلستوم دو محل روغنگيري در دو طرف موتور مقابل سيلندرهاي 7Bو 6A و يك محل قرارگيري شمشيرك تنها روي درب كارتل سيلندر 5A طراحي شده است .

شير تخليه روغن كارتل در قسمت عقب موتور ( زير كوپلنيگ موتور ) بصورت يك شير گازي قرار دارد كه بعد از اين شير توسط يك لوله لاستيكي به زير شاسي بغل منبع سوخت( بغل لوله لاستيكي تخليه آب LT ) منتقل ميگردد .
علي دل قوي- مهر ماه 1385
کارخانجات تعميرات لکوموتيو بافق "
 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد فني و مهندسي
· سایر مطالب نوشته شده توسط admin86


پربازدیدترین مطلب در زمینه فني و مهندسي:
TPMنگهداري و تعميرات بهره ور جامع

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 2


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلب

برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::