::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان
 
  
نام کاربری:   رمزعبور:
منوی اصلی
پیامهای کوتاه

فقط کاربران عضو میتوانند پیام بفرستند خواهشمندیم وارد شوید یا عضو شوید.
ارتباط آنلاين با مديران
سردبیر

مدیر فنی
::مقاله دات نت:: پایگاه مقالات ایرانیان: گوناگون

جستجو پیرامون این موضوع:   
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

نان

گوناگونem-allameh می نویسد "

- تاریخچه نان
نان یکی از قدیمی ترین غذاهایی است که بشر آنرا تهیه نموده است و تاریخچه آن به اواخر عصر حجر بر می گردد. آن زمان بود که برای اولین بار، دانه غلات را با آب مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را می پختند . در دوران یونان باستان، تهیه نان یکی از مهمترین قسمت های آشپزی محسوب می شد که البته چون در مراسم مذهبی استفاده می گردید، از اهمیت مذهبی هم برخوردار بود. اولین کوره بسته برای پخت غذاها از جمله نان را هم به احتمال زیاد یونانی ها ساختند.
نان به عنوان یک کالای ضروری و قوت روزانه مصرفی مردم مورد توجه بسیار زیادی است که از این رو بحث تولید و توزیع آن هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در تاریخ اروپا، حداقل از قرن 1000 قبل میلاد مسیح، نان به عنوان غذای اصلی به چشم می خورد.
از سال 1912بود که نان های ورقه شده تهیه شد. ابتدا هیچ کس از این دسته نان ها استقبال نمی کرد چون تصور افراد این بود که نان ورقه شده، زود بیات می شود. اما از سال 1928 میلادی، نان ها را برش زده و سپس بسته بندی می نمودند. از آن زمان، این ابتکار مورد استقبال مردم قرار گرفت. نان‌های مسطح، فوق‌العاده ابتدایی هستند. بشر وقتی خواست نان تهیه کند به روش مسطح آن را تولید کرد.
سالیان سال، مردم ثروتمند از نان های سفید و مردم فقیر از نان های تیره استفاده می کردند. در قدیم نان سفید، نانی مرغوب محسوب می شد و چون گران تر بود، تنها ثروتمندان قادر به خرید آن بودند. اما از قرن بیستم، این تصور عوض شد. چون از نظر علمی مشخص گردید که نان های تیره حاوی مواد مغذی هستند و ارزش غذایی بیشتری دارند اما در عین حال، نان های سفید هنوز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. ارزش غذایی نانی که در قدیم در ایران پخت می‌شد با بهترین نان‌های کنونی اروپایی برابری می‌کند چون آن زمان از آرد سبوس دار و ترش برای تهیه خمیر استفاده می‌شود ولی مایه خمیر که امروزه از آن استفاده می‌شود از نظر بهداشتی بسیار مشکل‌ساز است.

"


نکته : تهيه و تدوين: مهندس محمدرضا علامه
ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه، 5 شهریور، 1388
(خواندن ادامه متن ... )

ضرب المثل هایی با آب

گوناگونميهمان می نویسد "1- آب رفته به جوى باز نمى گردد.
2- آب از سرش گذشته.
3- آب ريخته جمع شدنى نيست.
4- آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم.
5- آب رفته به جوى باز نمى گردد.
6- آب از سرش گذشته.
7- آب ريخته جمع شدنى نيست.
8- آب تو دلش تکون نمی خوره.
9- آب که از سر گذشت چه يک وجب چه صد وجب.
10- آب از سرچشمه گل آلود است.
11- آب زیر کاه.
12- آب از دستش نمیچکه.
13- آب از آب تکان نمی خوره.
14- استخری که آب نداره ، این همه قورباغه میخواد چه کار؟
15- چاه باید از خودش آب بده.
16- آب نمی بینه ، وگرنه شناگر قابلیه.
17- اگر برای من آب نداشته باشه ، برای تو که نان داره!
18- بی گدار به آب زدن.
19- گلیم خود را از آب بیرون کشیدن.
20- آبی پاکی را بریز رو دستش.
21- مشک خالی و ترشح آب ؟
22- کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد.
"
ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه، 14 آذر، 1387
(خواندن ادامه متن ... )

پنج درصد شهروندان اروپایی تلویزیون را با تل

گوناگوننتایج تحقیقات موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می دهد که تنها 5 درصد از شهروندان اروپایی تمایل به تماشای برنامه تلویزیون از طریق تلفن همراه دارند.
به گزارش مهر، گارتنر در گزارش خود اعلام کرده است که در مدت 12 ماه گذشته تنها 5 درصد از شهروندان اروپایی برنامه‌های تلویزیون را روی تلفن همراه مشاهده کرده‌اند.
شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی علت بی‌علاقگی خود را فاکتورهای مختلفی اعلام کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به ابعاد کوچک نمایشگرهای تلفن همراه اشاره کرد.
براساس گزارش رویترز، اپراتورهای تلفن همراه در اروپا امیدوارند که با رساندن هزینه اشتراک 5 تا 10 یورو در ماه برای تلویزیون موبایل بتواند کاربران را به استفاده از این سرویس ترغیب کنند.
نتایج استفاده 5 درصدی شهروندان اروپایی از این سرویس در شرایطی منتشر شده است که در حال حاضر 20 درصد از شهروندان آسیایی تلویزیون را روی نمایشگرهای تلفن همراه خود مشاهده می‌کنند.
این گزارش پیش‌بینی می‌کند که درآمد سرویس‌های سرگرمی تلفن همراه شامل بازی، موسیقی و تلویزیون از 8/18 میلیارد دلار در سال 2006 به 38 میلیارد دلار در سال 2011 برسد.
موسیقی یک از محبوب‌ترین ابزارهای سرگرمی تلفن همراه است. با وجود این انتظار می‌رود که سرویس‌های تلویزیون از راه تلفن همراه هم در آینده‌ای نزدیک با رشد قابل توجهی مواجه شوند.
منبع:ایتنا
ارسال شده در تاریخ : شنبه، 27 بهمن، 1386
(خواندن ادامه متن ... )

عامل بوی دریا

گوناگونجام جم آنلاين: وقتی عازم سفر به نواحی ساحلی هستید پیشاپیش شن و ماسه را لابلای انگشتانتان لمس می کنید ، و آب شور و بوی مخصوص دریا را نیر به خوبی حس می کنید.

اما آیا می دانید علت این بوی خاص چیست.

اکنون محققان می گویند ژن ها ی باکتری های ساکن آب مسئول تولید گازهایی هستند که این بو را ایجاد می کنند. شناخت نحوه تولید این گازها حائز اهمیت است زیرا در تشکیل ابر بالای اقیانوس دخالت دارند و نیز به حیوانات در یافتن غذا کمک می کنند.

دانشمندان از مدت ها پیش می دانستند باکتری ها با مصرف مواد در حال فساد در مکان هایی که پلانکتون ها و گیاهان دریایی در حال مرگ هستند ، گازی به نام دی متیل سولفید DMS تولید می کنند. این گاز با بوی تندی که دارد نوعی بوی تند و زننده ماهی را در فضای بالای اقیانوس ایجاد می کند.

اما در حالیکه بسیاری از باکتری ها قادر به تولید DMS بودند کسی از چگونگی این توانایی اطلاعی نداشت.

و این همان موضوعی است که محققان دانشگاه East Anglia مورد بررسی قرار داده اند.

این محققان با بررسی نمونه هایی از آب شور ساحل Britain سویه جدیدی از باکتری ها را جدا کردند. پس از توالی یابی ژن های این باکتری و مقایسه آن با ساختار ژنتیکی سایر باکتری ها ، توانستند ژن های دخیل در مکانیسمی که محصولات حاصل از فساد گیاهی به نام DMSP را به DMS تبدیل می کنند را بیابند.

در واقع این تحقیق نشان داد تبدیل فوق تنها نتیجه عملکرد ساده یک آنزیم نیست بلکه این پروسه پیچیده تر از آن است که تصور می شد.

گروه تحقیقاتی فوق همچنین ژن تبدیل کننده DMSP به DMS را به باکتری های دیگر که فاقد آن بودند مانند اشریشیا کلی منتقل کرده و توانایی فوق را به آنها نیز منتقل کردند.

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه، 9 دی، 1386
(خواندن ادامه متن ... )

ايمني سيلندهاي گاز تحت فشار

گوناگونsaid می نویسد "نكاتي در موردايمني سيلندرهاي گازهاي تحت فشار با توجه به گسترش استفاده از سيلندرهاي گاز فشرده در صنعت ، حوادث ناشي از استفاده ، حمل ونقل و انبار نمودن نادرست آنها نيز افزايش مي يابد . لذا براي كاهش اين نوع از حوادث مواردي چند از اصول ايمني در هنگام حمل ونقل وانبار كردن سيلندر ها ارائه مي گردد . اميد است با بهره گيري از اين موارد از ميزان حوادث ناشي از سيلندرهاي گاز در صنعت كاسته شود . - سيلندرهاي گاز فشرده بايد از قسمت پايين ،در محلي داراي كف صاف انبار شوند . - تمامي سيلندر ها بايد با زنجير يا تسمه محكم به ديوار يا ستون يا ديگر چيزهاي محكم بسته شوند . - گازهاي از نوع مختلف بايد از يكديگر جدا شده و در قسمت جداگانه ساختمان انبار شوند . - سيلندرهاي خالي بايد در محلي جدا از سيلندرهاي پر نگهداري شوند . - براي جلوگيري از به هم خوردن وافتادن سيلندرها نبايدآنها را در محوطه اي كه رفت وآمد وسايل نقليه وجود دارد انباركرد . - سيلندرهاي پر شده با گاز قابل اشتعال نبايد در مجاورت مواد با قابليت اشتعال بالا نگهداري شوند. - اگر سيلندرهايي كه بيرون از ساختمان نگهداري مي شوند يخ وبرفك بزنند ،بايد به داخل آورده شوند وتدريجا"يخ زدگي آنها رابا آب گرم ،آب كرد. - يك سيلندر گاز فشرده را نبايد بدليل سنگين بودنش مانند غلطك حركت داد .جابجايي و حركت دادن همه سيلندرها چه پر وچه خالي بايد با دقت انجام گيرد . - هر وقت مي خواهيم سيلندر ها را جابجا كنيم بايد با وسيله حمل كننده حمل شود تا با اين وسيله از حركت زيادي وبرخورد ناگهاني و خشن وواژگون شدن آ ن پيشگيري شود . - هيچ وقت نبايد براي بلند كردن سيلندر از آهن ربا استفاده كرد . - يك سيلندر را ممكن است بتوان روي لبه پايينش غلطاند ، ولي هرگز نبايد كشيده شوند يا آنها را پرت كرد وبه زمين انداخت يا اجازه داد بهم بخورند و ضربه ببينند. تهيه : سعيد عسگري– اداره بازرسي كار – سال 1386 منابع : 1- مجله صنعت وايمني _ شماره69 2- جزوات ايمني كار با سيلندرهاي گاز "
ارسال شده در تاریخ : جمعه، 4 آبان، 1386
(خواندن ادامه متن ... )
مجموع خبرها 8 (2 صفحه | درهر صفحه 5)
[ 1 | 2 ]
امكانات
وضعیت کاربران
خوش آمدید , ميهمان
(به مقاله دات نت بپیوندید)
آخرین عضو: issa
مجموع اعضا: 24231

آمار بازدیدکنندگان:
مجموع حاضرین در سایت : 31
آمار کل: 13522672
آخرين مقالات doc
مقالات جدید

· مقدمه ای بر بهره وری
· تعریف هوش و هوشمندی از دیدگاه رباتیکی ها
· نگهداري و تعميرانت(نت)
· ایجاد کردن خلاقیت و نوآوری
· حمایت از ورزش دانش آموزی =پیشرفت ورزش کشور
آمار دانلود مقالات pdf
تعداد فایلها: 376
تعداد شاخه ها: 47 جدیدترین مقالات و کتب 
 1: آشنایی با بویلرها (433)


 2: هیداک و تاثیرات اندیشه های آن بر آموزش معماری مدرسه کوپ (197)


 3: رمزگشايي از هندسه و تناسبات در معماري ايراني (1203)


 4: پيشگيري از جرم از طريق طراحي محيطي (410)


 5: بررسی و نگاهی به سیر طراحی تکنیکال و معماری طبیعت محور  (294)


 6: اثرات خشکسالی بر توسعه پایدار شهر دزفول (293)


 7: مقایسه ای بین نظرات روشنفکران غربی و نظرات روشنگرانه ی  (336)


 8: بررسی طنز در اشعار سید اشرف الدّین قزوینی (497)


 9: عملکرد و ارزیابی عملکرد (1157)


 10: بررسي و شبيه سازي پديده انتقال حرارت صفحه گرم بر روي جر (284)


 مقالات و کتب پر بازدید 

 1: جزوه درسی محاسبات عددی
[تعداد دریافت: 17459 ]

 2: تاریخچه هوش مصنوعی
[تعداد دریافت: 12325 ]

 3: مراحل اجرايي ساختمان سازي
[تعداد دریافت: 8373 ]

 4: آموزش فتو شاپ
[تعداد دریافت: 8280 ]

 5: گزارش کار آزمایشگاه مدارات الکترونیک
[تعداد دریافت: 6246 ]

 6: آزمایش ضربه جت آب
[تعداد دریافت: 5470 ]

 7: ساخت سيمان وبتن بوسيله فناوري نانو
[تعداد دریافت: 4211 ]

 8: جزوه آزمايشگاه ترموديناميك
[تعداد دریافت: 3635 ]

 9: اتصالات جوشی در سازه های فولادی
[تعداد دریافت: 3490 ]

 10: جزوه استاتیک
[تعداد دریافت: 3394 ]بانک مقالات pdf


برای انتشار مقالات خود در د نیای وب می توانید مقالات خود را به ایمیل آدرس maghaleh.net@gmail.com ارسال نمایید.

Copyright © 2005-2015 Computer Center Of MAGHALEH[DAT]NET All rights reserved.
| Please send your comments to:webmaster@maghaleh.net |
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

::Persian articles by maghaleh[dat]net ::